pondělí 15. července 2013

Fallas, tapas & salmorejo

Fallas jsou slavnosti, během kterých se Valencie mění v město, kterému vládne jen a jen fiesta. Můžete sem klidně přijet, koupit pivo v supermarketu za 50 centů a prodávat ho na ulici za euro. Nikdo vám nic neřekne. O Fallas se můžou házet petardy kdekoliv a věřte, že to všichni hojně využívají. Dřív jsem myslela, že při každé petardě dostanu záchvat (jakýkoliv), ale vzpomínám si, že jsme si je jednou s bráchou koupili a házeli je lidem pod nohy s velkou radostí. Má to zkrátka něco do sebe.


První rok jsem tvrdila, že jsou Fallas moc pěkné, ale duchu si myslela, že tohle vážně není normální. Druhý rok jsem se došla k závěru, že bych měla být víc tolerantní. Třetí rok jsem opět dělala, že si to užívám (to jsme práve házeli ty petardy). Čtvrtý rok jsem byla hrozně naštvaná a rozhodla se, že už nikdy ve Valencii o Fallas nebudu. Pátý rok jsem musela zůstat, protože jsem pracovala v irské hospode. Říká se sice, že je tady krize, ale o Fallas je to jedno. Fronta u baru nikdy nekončila. Vlastně celá hospoda byla plná lidí ve frontě. Do toho se se mnou cizinci snažili trénovat svoji španělštinu. Říkejte si co chcete, ale když po vás někdo za zvuku irské hudby chce vajnou rousadou, tak vám prostě nedojde, že je to vino rosado - růžové víno.

Všechno to začalo tak, že truhláři, jejichž patron je svatý Josef, pálili 19. března  zbytky dřeva a odpad ze svých dílen. Tradice se ale vyvinula podle me trochu neobvykle, nyní se totiz dělají obrovské barevné kartonové sochy, které by měly vyjadřovat kritiku (čehokoliv, většinou politiky), a které se na konci oslav spálí. Skupina sousedů z jednoho bloku nebo náměstí na ně šetří celý rok a práci zadává umělcům, kteří na nich také celý rok pracují. Už od 1. března probíhá každý den v poledne (zde ve 14:00) mascletá, nazvala bych to ohňostroj za bílého dne nebo hodně petard a lidí pohromadě. Viděla jsem při ní turist(k)y brečet hrůzou. Já jsem moje poprvé raději vytěsnila z paměti.

O Fallas se chodí spát kolem páté hodiny ráno a v osm už je budíček, tedy průvody muzikantů. Pokud o Fallas pracujete, můžete zhubnout až 4 kila a jíst při tom pizzu, pečivo z listového těsta a pít Coca-colu celý den. Já jsem sice 4 kila nezhubla, ale stejně jsem je musela odjet nabrat do Granady. A také jsem potřebovala utratit všechny vydělané peníze za tapas...vlastně za tapas ne, ty jsou totiž k nápoji zadarmo. Takže za pivo. A hlavně, v Granadě nejsou Fallas. Je tam ale podezřele často slyšet čeština. Viz dokument Česká Granada :-(


Pivo v Granadě stojí většinou 1,70 - 2 eura a dostante k němu vždy tapas. Tapas si až na pár vyjímek nevybíráte, zkrátka vám je servírují, jak se jim to zrovna hodí. S každým dalším pivem (nebo jiným nápojem) dostanete jiné tapas. Jste-li vegetariáni, stačí když upozorníte číšníka a dostanete tapas bez masa. Jste-li vegani, na tapas ani nechoďte a radši navštivte La Alhambra :-)Přidávám recept na typické andaluské salmorejo (pro 4 osoby):

 • 1 kg velmi zralých rajčat
 • 1/2 cibule
 • 1 okurka
 • 1 stroužek česneku
 • 100 g starého bílého chleba
 • 1 zelená paprika
 • 50 ml olivového oleje
 • 25 ml vinného octa Sherry
 • lžička soli
 • vařené vejce
 • jemně nastrouhaná sušená šunka (jamón)
Omyjeme zeleninu a nakrájíme na kostičky. Všechny ingredience kromě vajec a šunky rozmixujeme, dokud nezískáme jemný krém. Dáme chladit. Vychlazené samlorejo ozdobíme nakrájeným vejcem a šunkou a podáváme.
Pokud by vám můj příspěvek o Fallas připadal neobjektivní a neužitečný, můžete navštívit tyto stránky. ^_^

Žádné komentáře:

Okomentovat